Book lokaler

HALLER & KLUBHUSE

Kontakt

Casper Due Fogt

Administrativ medarbejder

Tlf. 76 29 23 05

E-mail: cdf@horsens.dk

Hanne Skallebæk

Administrativ medarbejder

Tlf. 76 29 23 14

E-mail: haska@horsens.dk

Henrik Koch

Fritidskonsulent

Tlf. 76 29 23 18

E-mail: hkra@horsens.dk

 

Horsens hædrede årets idrætspræstationer

31.01.2019

 

Tirsdag 29. januar fyldtes Forum Horsens med masser af folk fra idrættens verden, da Horsens Kommune i samarbejde med Sport Horsens uddelte Idrætsprisen til udøvere der har markeret sig i 2018.

Borgmester Peter Sørensen og Formand for Kultur- og Civilsamfundsudvalget Jakob Bille stod for overrækkelsen, mens sportsredaktør fra Horsens Folkeblad Tommy Poulsen ledte tilhørerne igennem som konferencier.

Børne- og Juniorafdelingen stod først for, og her var stor og bred repræsentation af forskellige idrætter og udøvere. 89 mesterskaber fordelte sig på 137 forskellige udøvere, 35 trænere og ledere og 17 klubber/foreninger.

Herefter gik Voksenafdelingen i gang, hvor 105 mesterskaber fordelt på 84 forskellige udøvere, 31 trænere og ledere fra 20 klubber/foreninger modtog Horsens Kommunes Idrætspris.

Sport Horsens var på banen med foreningens egne sponsorpriser, hvor de nominerede og vinderne blev:

Sport Horsens legater til unge ledere under 18 år 

  • Jens Kjeldberg & Rasmus Hjerrild, Horsens Badminton Klub

  • Sarah Munch Jensen, Stars and Strikes

  • Helena Cargnelli & Mie Rasmussen, FC Horsens

Alle indstillede modtog legatet.

 

PWC Prisen - Årets talent i Horsens

  • Mille Lennie Hjerrild, Horsens Shotokan Karate

  • Andreas Severin Andreasen, Stars and Strikes

  • Johan Schubert, Horsens Sejlklub

  • Molly Folke Bendstrup, Horsens Rulleskøjteklub

  • Elanor Henriksen, Horsens Orienteringsklub

Vinder: Mille Lennie Hjerrild.

 

Horsens Folkeblads Idrætslederpris

  • Martin Thomsen, Egebjerg Idrætsforening

  • Mie Bigum, Horsens Rulleskøjteklub

Vinder: Mie Bigum

 

Sydbank Prisen - Årets klub/forening i Horsens

  • Østbirk Idrætsforening

  • Horsens Sejlklub

Vinder: Østbirk IF

 

Advokatgruppen Prisen - Årets Idrætsnavn/idrætspræstation i Horsens

  • Mille Lennie Hjerrild, Horsens Shotokan Karate

  • Camilla Søgaard, Horsens Orienteringsklub

Vinder: Camilla Søgaard

 

Du kan se flere fotos fra Idrætsprisen 2018 på Horsens Folkeblads hjemmeside 

ÅBNINGS OG TELEFONTIDER

Mandag - onsdag kl. 10.00 - 15.00

Torsdag kl. 10.00 - 17.00

Fredag kl. 10.00 - 13.00

Øvrige åbningstider

HORSENS KOMMUNE

Rådhustorvet 4

8700 Horsens

Tlf. 76 29 29 29

horsens.kommune@horsens.dk

CVR. 29 18 98 89